راه کارهای بالابردن موفقیت IVF

عواملی مختلفی در افزایش شانس موفقیت در IVF تاثیر گذارند. این عوامل را می توان در چند گروه طبقه بندی کرد که شامل: اقداماتی که فرد قبل از ای وی اف باید انجام دهد عوامل موثری که در زمان بهتر است انجام شود ، مراقبت ها و اقدامات بعد از عمل ای وی اف، سن فرد، مرکز ناباروری و پزشک متخصص می باشد.

اقدامات قبل از ای وی اف (IVF)

سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید. داشتن وزن مناسب، تغذیه درست، خواب کافی و ورزش بسیار مهم می باشد. همچنین نداشتن استرس و عدم مصرف سیگار و الکل از مؤلفه های اصلی زندگی سالم می باشد. استرس خود را کاهش دهید. میزان استرس می تواند بر میزان باروری شما تأثیر بگذارد. کاهش استرس در طی انجام مراحل ای وی اف می تواند یکی از سخت ترین کارها برای زوجین باشد. -. سلامت اسپرم را افزایش دهید

برای افزایش شانس موفقیت در IVF، اقدامات قبل از آی وی اف، سبک زندگی و بررسی ها ی قبل از عمل از مهمترین و تاثیرگذار ترین عوامل می باشند. در زیر این عوامل را به صورت جداگانه بررسی می کنیم: 1- سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید. داشتن وزن مناسب، تغذیه درست، خواب کافی و ورزش بسیار مهم می باشد. همچنین نداشتن استرس و عدم مصرف سیگار و الکل از مؤلفه های اصلی زندگی سالم می باشد. - حفظ وزن مناسب، در باروری و آی وی اف موفق بسیار مهم است. ما می دانیم که چاق بودن (BMI> 35) و کمبود وزن (BMI <19)

دستیابی به وزن طبیعی با تغییر رژیم و فعالیت ورزشی منظم میسر می شود. مشورت با متخصص تغذیه و داشتن یک برنامه ورزشی منظم می تواند به دستیابی به این اهداف کمک کند. - تغذیه مناسب داشته باشید. رژیم غذایی خود را ناگهان تغییر ندهید بلکه به تدریج تغییرات مورد نظرتان را اعمال کنید و پروتئین هایی مانند ماهی و مرغ را بیشتر مصرف کنید. غلات سبوس دار میل کنید. حبوبات از جمله لوبیا، نخود و عدس را به برنامه غذایی تان اضافه کنید. محصولات لبنی کم چرب بخورید. چربی های سالم مانند آووکادو، روغن زیتون فرابکر، آجیل و دانه ها را حتما در لیستتان داشته باشید. از مصرف شکر، غلات تصفیه شده و سایر غذاهای فرآوری شده خودداری کنید. مصرف نمک را محدود کنید و به جای آن، مواد غذایی را با سبزیجات معطر و ادویه ها طعم دار کنید.

خوب و کافی بخوابید. - استرس خود را کاهش دهید. میزان استرس می تواند بر میزان باروری شما تأثیر بگذارد. کاهش استرس در طی انجام مراحل ای وی اف می تواند یکی از سخت ترین کارها برای زوجین باشد. با این حال گزارش های متعددی حاکی از بهبود نتایج بارداری با استفاده از تکنیک های کاهش استرس و کارگاه های آموزشی مربوطه وجود دارد. -ترک سیگار؛ سیگار کشیدن می تواند باعث کاهش درصد موفقیت ای وی اف شود زیرا دخانیات بر کیفیت اسپرم و تخمک تأثیر می گذارد. ترک سیگار کار ساده ای نیست و اغلب به پشتیبانی شخصی و همچنین حرفه ای نیاز دارد. سعی کنید از دوستان و خانواده خود بخواهید تا شما را در این فرآیند تشویق کنند.

سلامت اسپرم را افزایش دهید.

استفاده از از ویتامین ها و حفظ وزن مطلوب بدن و خنک نگه داشتن دمای بیضه ها، کیفیت اسپرم را بهبود می بخشد. تحت نظارت پزشک، می توان مصرف داروهایی را شروع کرد که در افزایش تعداد و کیفیت اسپرم موثر باشند و در نتیجه تأثیر مثبتی بر درصد موفقیت ای وی اف داشته باشد. همچنین بهتر است آزمایش اسپرم را قبل از انجام عمل ای وی اف تان انجام دهید تا بتوانید میزان و کیفیت اسپرم همسرتان را با مقادیر مورد نیاز برای IVF مقایسه کنید. همچنین بیضه ها را خنک نگه دارید. دمای بیضه ها باید چند درجه پایین تر از دمای بدن باشد، بنابراین از استفاده از جکوزی، حمام گرم، اتاق بخار و دوچرخه سواری خودداری کنید. زیرا تحقیقات نشان داده که همه این کارها كیفیت اسپرم را كاهش می دهد. آب زیاد بنوشید، مقدار مصرف آب را تا ۲ لیتر در روز برسانید. کم آبی بدن یکی از مهمترین عواملی است که بر کیفیت اسپرم تأثیر می گذارد.

مصرف ویتامین کافی برای اطمینان از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز اسپرم بسیار مهم است. در این رابطه با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید. در اینجا لیستی از برخی از مکمل های رایج توصیه شده را تهیه نموده ایم :

آنتی اکسیدان ها: رادیکال های آزاد در بدن شناور هستند و به سلول های سالم آسیب می رسانند که این عامل 40 درصد آسیب های اسپرم را بر عهده دارد. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را از بین می برند.

اسیدهای آمینه: بلوک های ساختمانی پروتئین هستند و برای تولید تخمک و اسپرم لازم می باشند.
ویتامین A و ویتامین B6: برای تولید هورمون های جنسی مردانه ضروری اند. ویتامین B12: مقادیر کم آن می تواند باعث تولید اسپرم با شکل غیر طبیعی، کاهش تعداد اسپرم و کاهش تحرک آن شود. ویتامین C: آنتی اکسیدانی است که از آسیب رادیکالهای آزاد جلوگیری می کند. سلنیوم : برای شکل دهی صحیح اسپرم و حفظ تعداد لازم است. منگنز : کمبود آن ممکن است باعث انحطاط بیضه ها، ناهنجاری های مادرزادی، کاهش تعداد اسپرم شود. روی : برای متابولیسم تستسترون، رشد بیضه، تولید اسپرم، تحرک، تعداد، کاهش استروژن اضافی در بافت تولید مثل مردان مورد نیاز است. کوآنزیم Q10: وجود آن برای تولید انرژی اهمیت دارد. ممکن است در هنگام مصرف این مکمل میزان باروری افزایش یابد. همچنین جریان خون را بهبود می بخشد.

natural