ناباروری (Infertility)

درک درست از تعریف باروری طبیعی برای کمک به فرد یا یک زوج خواستار فرزند از آن نظر مهم است که بتواند زمان مناسب برای درخواست کمک را شناسایی کند. بر پایه آمارهای رسمی بطور متوسط 85% از زوج‌ها تا یکسال پس از تلاش برای داشتن فرزند، موفق به بارداری می‌شوند. بر این اساس و بنا بر منابع علمی، ناباروری به عنوان بیماری دستگاه تناسلی معرفی می‌شود و زوجی نابارور به حساب می‌آید که حداقل ۱۲ ماه پس از تلاش و انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روش‌های جلوگیری، باردار نشده و یا در نگه داشتن حاملگی برای تولد یک نوزاد زنده ناتوان باشد. البته این تعریف در شرایطی صدق می‌کند که سن خانم زیر ۳۵ سال باشد. برای بانوان بالای ۳۵ سال این مدت ۶ ماه در نظر گرفته می‌شود. معمولا زوج‌های جوان و سالم در طی یک دوره تخمک‌گذاری (یک ماه) تنها ۲۰٪ شانس باردار شدن دارند.

ناباروری علل مختلفی دارد و در بسیاری از زوج‌های نابارور ممکن است چند عامل بطور همزمان در آن نقش داشته باشند.

ناباروری ممکن است به دلیل مشکلات مردان (ناباروری مردان:Male Infertility) ، مشکلات زنان (ناباروری زنان:Female Infertility) و یا بدون دلیل و توجیه مشخصی (ناباروری‌های توجیه نشده:Unexplained Infertility) باشد.

در حدود 35% از موارد ناباروری مربوط به مشکلات مردان است که بیشتر اختلالاتی در تعداد، میزان حرکت و شکل اسپرم‌ها را در بر می‌گیرد. 35% از موارد ناباروری به اختلالات در دستگاه تناسلی زنان مربوط می‌شود و 20% به ترکیبی از عوامل مردانه و زنانه باز می‌گردد. در کل مشکلات ناباروری زنان در حدود 50% از مشکلات را به خود اختصاص داده است که 25% آن به اختلالات عدم تخمک‌گذاری و 25% درصد به مشکلات دیگر مربوط می‌شود.